Трамп і виборщики: долю нового президента США вирішать 18 днів

Дональду Трампу залишився останній ривок на шляху до президентського крісла — голосування колегії вибірників, призначене на 19 грудня.

З огляду на крайню незвичайність нинішніх виборів президента США, для Трампа можливі неприємні сюрпризи з табору прихильників Хілларі Клінтон. Тим часом результати голосування вибірників стануть відомі лише в січні. Ми проаналізували цю складну процедуру spokki.net.

Виборці можуть підняти «бунт» проти Трампа. Разом з тим, наприклад, виборщики з Колорадо заявляли, що, незважаючи на голосування більшості виборців в їх штаті за Клінтон, не хочуть віддавати за неї свої голоси.

Важливо зрозуміти: колегія вибірників — це не стільки збирається для голосування орган, скільки сам процес. Отже, що ж виборщики роблять, і як технічно розвиваються події після їх голосування?

Голосування виборців припадає на 41-й день після всенародного волевиявлення (перший понеділок після другої середи в грудні!). Цього року дата випала на 19 грудня (по Москві — в ніч з понеділка на вівторок). У цей день члени колегії в кожному штаті — вони не з’їжджаються з усієї країни в одне місце, а голосують в столицях своїх суб’єктів американської федерації — заповнюють два бюлетеня, голосуючи окремо за президента і віце-президента.

Після цього від кожного штату заполняетcя шість комплектів з двох документів: Сертифіката про голосах (із зазначенням імен кандидатів, які отримали голоси, і числа поданих голосів) і Сертифікату про Встановленні (вказується інформація про підсумки голосування, загального формату не встановлено).

Один комплект відправляється голові Сенату, тобто з чинним віце-президенту Джо Байдену. Два інших залишаються в штаті, де проходило голосування: один в архів, другий — «про запас», якщо буде потрібно повторне надання в Сенат. Четвертий і п’ятий комплекти сертифікатів відправляються головному архівісту країни в Національне управління архівів і документації: один для архіву, один — знову «про запас». Останній комплект направляють судді, головуючого в окрузі, де голосували виборці.

Не пізніше, ніж через дев’ять днів після колегії вибірників, тобто 28 грудня, всі сертифікати повинні бувальщина отримані адресатами. Однак штрафів за те, що якийсь штат вчасно не надасть документи, немає.

Потім, не пізніше 3 січня 2017 року головний архівіст повинен зустрітися з секретарями Сенату і Палати представників, і тільки після цього, 6 січня, Конгрес проведе спільне засідання обох палат з метою підрахунку голосів. Втім, конгресмени можуть перенести цю дату.

При підрахунку голосів є присутнім чинний віце-президент — він же оголошує результати. Після цього він називає тих, хто в підсумку обраний президентом і віце-президентом США.

Якщо подані будь-яким штатом документи суперечать один одному, кожна з палат Конгресу може прийняти або відхилити голоси від цього штату. Якщо ніяких протиріч немає, то використовуються дані з Сертифікату про Встановленні, переданому в Сенат губернатором штату.

У разі, якщо жоден з кандидатів в президенти не набере просту більшість (270) голосів, 12-а поправка до американської Конституції перекладає вирішення питання на Палату представників. Її членам належить провести голосування, вибираючи між трьома кандидатами, які набрали найбільшу кількість голосів вибірників.

У разі, якщо жоден з кандидатів у віце-президенти не набере 270 голосів, його вибором займеться Сенат — тут вибір здійснюється з двох персон з найбільшим числом вибірників.