Акваріум із здоровими і красивими рослинами

Що в першу чергу необхідно для створення акваріума — травника? Як закласти наріжний камінь підводного саду — грунт? І який? Про це і розповідає наступна стаття.

Головними складовими компонентами для організації гарного акваріума з рослинами (далі — травник) є грунт, вода, світло, добрива та СО2.
Подібний порядок розташування перерахованих компонентів в моєму розумінні відображає важливість їх ролі на життя в акваріумі. І якщо всі інші компоненти можна підкоригувати і поміняти під різні умови утримання рослин, які не перезапуску при цьому акваріум, то змінити грунт — це досить проблематично. Тому, до вибору субстрату, в якому будуть рости Ваші рослини, необхідно підходити грунтовно вже на етапі планування домашнього водоёмчіка. Як же вибрати грунт саме для свого травника?
У цій статті я хочу розглянути то грунти, в яких у мене вже коли-небудь росли акваріумні рослини. Все, так би мовити, з особистого досвіду.

§ 1. Голий грунт.
Чому голий? Тому що спочатку поживних речовин в ньому немає ніяких. У вигляді такого грунту може виступати як звичайний річковий пісок, колотий базальт, кварцити, так і спеціальні, окатанні грунти для акваріумних рослин. Благо, вибір на даний момент таких грунтів великий.
Якщо Ви вирішили використовувати саме такий грунт, то звертати увагу треба на фракцію, колір і його вплив на хімію води.
Фракція подібних грунтів може варіюватися від 0,8 мм. до практично нескінченно в розумних межах (а це близько 5 мм.). Занадто великий грунт використовувати не рекомендується, так як корнеобразование, харчування та біологічні властивості такого грунту залишаються тільки пустими словами, тому як відносна площа поселення корисних бактерій дуже мала.
Так само з обережністю слід використовувати занадто дрібну фракцію (0,5-1 мм.) — Це доцільно робити в невеликих акваріумах формату «нано», де максимальний шар грунту буде становити не більше 3 см, інакше при більшій висоті Ви ризикуєте просто через пару місяців отримати таку неприємну річ як «закисание» з усіма наслідками.
Досить поширений у акваріумів останнім часом грунт з базальтової крихти (колотий базальт). Переваг у такого грунту досить: це і дешевизна, і практично ідеальний чорний колір, і відносна доступність, і досить широкий вибір фракції.

До недоліків можна віднести велику «запиленість» нового грунту (на промивку перед використанням може піти багато часу) і його неприємну тенденцію до злежування. В результаті чого може бути порушений газообмінні процес в акваріумі. Уникнути злежанню базальту в принципі не складно — досить раз в пару місяців трохи «ворушити» грунт (досить зручно цю процедуру проводити в’язальної спицею) Так само деякі акваріумісти відзначають деяку травмонебезпеку колотого базальту для донних риб. Зокрема це стосується досить гострих країв частинок базальту. Хоча можу сказати, що за весь час існування у мене акваріумів з базальтом, поранення ні риб, ні молюсків не спостерігалося.
Наступна сходинка самовдосконалення в розділі «Голі грунти» — це окатанні натуральні грунти. Прикладів на українському ринку більш ніж достатньо, але ось вибрати часто непросто. Головним критерієм при виборі такого грунту є його нейтральність до зміни параметрів води (підвищення загальної жорсткості). При цьому «безпеку» грунту перевіряється самим звичайним «тестом на оцет». Візьміть жменю грунту і залийте його столовим оцтом. Якщо грунт не «шипить» — значить все нормально, і його можна використовувати в акваріумі. Якщо шипить — краще не ризикувати, особливо якщо у Вас немає можливості підмінювати воду в акваріумі пом’якшеною водою (дистилят або осмосная вода).
От саме з такими грунтами вдало поєднується фальшдно. Фальшдно — це специфічний донний фільтр або ж принцип організації фільтрації (якщо хочете), коли акваріумна вода просасивается через шар грунту.
Фальшдно доцільно використовувати в якості основного внутрішнього біологічного фільтра і ось чому:
1. Система фільтрів площа дорівнює площі дна в акваріумі — ну який фільтр може цим похвалитися?
2. За рахунок повільної циркуляції води через грунт, в ньому селяться і з задоволенням живуть як аеробні, так і анаеробні бактерії — таким чином, переробка відходів життєдіяльності риб відбувається максимально ефективно і рослини отримують всі поживні елементи.
3. Я використовую рідкі добрива. Основне харчування більшість рослин отримує через кореневу систему, а завдяки фальшдну, добрива легко досягають мети.
4. Температурний режим грунту — при просасиваніі води через грунт, сама температура грунту завжди стабільна і дорівнює температурі води в акваріумі. Про те, що коріння в теплі і це добре, любителям травників розповідати не буду. Така система на кшталт термокабеля в грунті.
5. Обслуговування і догляд. Ніяких промивок фільтруючих матеріалів — ви проводите звичайні тижневі процедури в акваріумі — сифонка грунту, ось вам і чистка фільтруючого матеріалу. З огляду на те, що 2 рази на рік я приблизно по місяцю «кидаю» свої акваріуми без нагляду, то для мене це вихід крутіше нікуди!

Ну і верхня сходинка голих грунтів на даний момент — це кварцовий пісок. Дуже симпатичний, приємною фактури і різноманітних колірних варіацій. У кварцовий грунт дуже легко і приємно садити рослини — коріння не травмуються, але в той же час закріплюються щільно. Вже одне те, що більшість скейпер зі світовим ім’ям використовують саме такий грунт — це привід задуматися! Тим більше намічається тенденція до засипання в акваріум світлих грунтів, і як раз кварц надає в цьому плані дуже широкі можливості.

Одним з важливих моментів перед початком використання таких грунтів — це підготовка. Найчастіше все «порожні» субстрати досить курні і можуть містити в собі деякі сторонні домішки. Тому, перед закладкою в акваріум їх треба промивати. Робити це зручніше маленькими порціями і до тих пір, поки зливається вода не буде достатньо чистою.
Інших елементів підготовки (кип’ятіння, прожарювання, обробка хім. Препаратами), найчастіше, проводити сенсу немає. Виняток становлять випадки, коли грунт (пісок) береться з природного водоймища. Для дезінфекції грунту в такому випадку його можна прокип’ятити (прожарити). Або ж, якщо ви проводите екстрений перезапуск акваріума в зв’язку з неможливістю повністю побороти водорості (бачив вживу акваріум, в якому весь грунт на глибину близько 1 см. Був пліток Кладофора, яку, як відомо, перемогти навіть сайдекс не під силу).

Догляд за таким типом ґрунту особливої ​​складності не представляє. Просто проводите періодичну легку сифонка поверхні грунту. У деяких публікаціях рекомендується травники НЕ сифонить взагалі. З таким твердженням я згоден лише частково. До цієї поради варто прислухатися, якщо акваріум не перенаселений, а рослини займають близько третини обсягу акваріума. В інших же випадках я рекомендую легку сифонка верхнього шару грунту (без його засмоктування в сифон) приблизно раз на тиждень-два, щоб зібрати зайву органіку.
Так само приблизно раз на півроку грунт має сенс трохи «поворушити». Це зручно робити, наприклад, спеціальної скейперской лопаткою або звичайною товстої в’язальної спицею. Сама процедура займе не більше 5 хвилин. Це запобіжить злежування і кілька поправить газообмінні процеси в грунті.

Головний мінус використання «голих грунтів» — це їхня тимчасова стерильність. Доводиться чекати замулювання, щоб домогтися більш-менш пристойного росту рослин. Якщо ж чекати немає часу, наступна частина статті — для Вас.

§ 2. Живильні підкладки.
Своєрідним сховищем поживних речовин в акваріумному грунті може служити поживна підкладка під основний грунт http://rashod.at.ua/blog/pozhivna_osnova_aquayer/2016-05-16-1032 .
Виробників даного продукту досить багато. Це, наприклад:
— Aquael Acti Substrate
— JBL Florapol 200
— JBL ProfloraStart Set 200
— Sera floredepot
— TetraPlant Complete Substrate
— Aqua Medic terralit
— Dennerle DeponitMix Professional і т.д.
Використання підкладки — відмінний вихід для акваріума домогтися ефективного росту рослин при відносно невеликому фінансовому вкладенні.

Підкладка розміщується на саме дно акваріума шаром 1,5-2,5 см. (Відповідно до рекомендацій виробника) і засипається основним грунтом шаром від 3 до 6 см. Загальна висота грунту залежить як від видів рослин, які передбачається вирощувати в акваріумі, так і від розміру акваріума.
Вибираючи підкладку, варто звертати увагу на перелік тих поживних елементів, які прийдуть в акваріум з нею. У деяких виробників Ви отримаєте тільки набір мікроелементів і заліза, у деяких — повноцінне харчування з нітратами, фосфатами і всім іншим. Оптимальним, на мій погляд, вибором, можна вважати TetraPlant Complete Substrate або аналогічні «повні» підкладки.
Гідною альтернативою дорогим фірмовим ґрунтовим добривам можна вважати використання біогумусу і суміші верхового і низинного торфів, які можна придбати в будь-якому судовому магазині. При використанні таких підкладок слід знати почуття міри (не класти шаром більше 1,5 — 2 см.) І намагатися знаходити упаковки, на яких хоч про людське око покупця виробник напише «Перевірено на наявність нематод». Так само при укладанні таких підкладок, бажано насипати жменю активованого вугілля поверх підкладки.
Вдаватися до попереднього замочування, кип’ятіння, проціджування і висушування, я не рекомендую, так як:
По-перше — це дуже складно.
По-друге — не естетично (уявляєте, яка сморід буде при кип’ятінні біогумусу),
По-третє — марно в силу того, що руйнуються гумінові кислоти, заради яких, власне, ця підкладка і стелиться.
Догляд за акваріумом, в якому використовується грунт з підкладкою, нічим не відрізняється від стандартного, за тим винятком, що сифонка як така не проводиться, а тільки збирається органіка з поверхні.

Але акваріум з таким грунтом найбільш трудомісткий по організації. Якщо ж Вам не хочеться возитися з підкладкою, найправильнішим рішенням буде використання повноцінних поживних грунтів.

§ 3. Живильні ґрунти.
Можу з упевненістю сказати, що особисто для мене ера грунтів типу «базальт» або «пісок», канула в лету. Вирощування рослин (особливо в акваріумах формату «нано») набагато доцільніше проводити на поживних повноцінних грунтах. Це не тільки вбереже Ваші нерви при утриманні вибагливих рослин, але і допоможе м’яко коригувати параметри води, яка в наших водопроводах часто жахливої ​​якості.

Чому так?
Світові бренди ADA, Oliver Knott, Aqua-Art, Hagen Fluval, Shirakura, Aquael і інші вже давно перейшли на виробництво високопоживних грунтів для травників. Мало того, розроблені цілі системи по догляду за рослинами, в яких використовується вся лінійка препаратів.
Підготовка та використання. А готувати такі грунти, як виявилося, можна зовсім ніяк. Знову ж таки, в інструкції деяких виробників на упаковці і написано, що треба промивати грунт під проточною водою, але це рідко хтось робить. І, на мій погляд, правильно. По-перше — зайві рухи тіла, по-друге — сухий грунт зручніше і правильніше засипати в акваріум.
Кількість грунту в ідеальному значенні — це від 4 см., Саме тоді грунт активно братиме участь у фільтраційних процесах в акваріумі. Не шкодуйте, сипте досить. Після засипки в акваріум, залийте води на пару сантиметрів вище рівня грунту, і дайте йому відпочити і як слід промокнути (це 20-30 хвилин). Наливати воду, враховуючи відносну легкість грунту, слід обережно — на блюдце, камінь або підставивши руку.
Після намокання — приступайте до посадки рослин, що дуже зручно робити пінцетом.Менять воду — треба! З огляду на те, що грунти такого типу проводяться з поживних грунтів шляхом гранулювання і «м’якого випалу» при температурі не більше 700 градусів Цельсія, слід взяти до уваги досить поживні властивості і якості. Щоб нівелювати це властивість, слід проводити інтенсивні підміни води на перших порах — бажано або щодня протягом тижня по 30%, або через день — по 50-60%.
Повторне використання. Можна і навіть потрібно. Основною трудністю при повторному використанні, буде дуже обережне витяг грунту з акваріума — він стає більш кришаться. І ще перед повторним використанням його бажано трохи підсушити.

Вплив на хімію води. Те, що кожен чекає від такого грунту: грунт повинен зробити воду ідеальною. Можу сказати, що він робить воду якщо не ідеальною, то вже точно набагато краще. Основні параметри, які є критичними при вирощуванні рослин, це загальна і карбонатна жорсткості, кислотність. Ще зверталася увага на рівень нітратів і фосфатів. З особистих спостережень — маючи в крані дуже погану воду, досягти пристойних параметрів, швидше за все не вдасться, але наполовину поліпшити показники води — запросто.